Lipolüüsi süstid (ehk mesodissolutsioon) kujutavad endast rasvkoe lõhustamise mehhanismi. See toimub nahaalusesse rasvkoesse spetsiaalsete preparaatide manustamist, mis aktiveerivad triglütseriidide lõhustumist glütserooliks ja rasvhapeteks. Edaspidiselt need molekulid viiakse organismist välja lümfi- ja vereringesüsteemi kaudu. Sisuliselt kujutab see endast ilma kirurgilise sekkumiseta liposaktsiooni, mis on näidustatud üksnes väheste rasvaladestuste eemaldamiseks keha ja näo teatud piirkondadest. Rasvumise all kannatavatel patsientidel ei saavutata selle protseduuri tulemusel vajalikku efekti.
Lipolüüsi süstide näidustused.
💗Lokaalsed ehk paiksed rasvaladestused:
💗kõhu ja tuharate piirkond
💗ülemise õlavöötme piirkond
💗reite/puusade sise- ja väliskülg
💗põlvepealsed voldid
💗lõua piirkond
💗põsed
💗Tselluliit
💗Lipolüüs kõhnumisprogrammi ühe komponendina, kuna protseduur on suurepäraselt kokkusobiv pressoteraapia, LPG-massaaži, termoliftingu ja tselluliidivastase massaažiga.
Mesoteraapilised preparaadid manustamiseks
Naatriumdeoksükolaat – lõhub rasvaraku rakumembraani sidemeid, purustades neid, andes sel moel teiste ainete suurematel molekulidel võimaluse läbi tungida. Tavaliselt kombineeritakse fosfaatidüülkoliiniga.
Fosfaatidüülkoliin – fosfolipiid, selle toimemehhanism seisneb rasvade lõhustamises ja emulgeerimises ning rasvahapete väljaviimises organismist vereringesüsteemi kaudu.
L-karnitiin – seob vabanenud rasvhapped, transportides need mitochondriatesse oksüdeerumiseks.
Orgaaniline räni - aktiveerib lipolüüsi protsessi, stimuleerib fibroblastide tegevust, suurendades elastiini ja kollageeni biosünteesi.
Kokteili koostisesse võidakse lisada ka teisi lipolüütilisi ning veresooni aktiveerivaid aineid, erinevaid mikrotsirkulatsiooni aktiveerivaid fermente ja vitamiine, soodustades sel moel rasvhapete väljaviimist töödeldud piirkonnast lümfi- ja veresoonkonnasüsteemi abil.
Protseduuri iseärasused
💗Tuleb läbi viia terve protseduuride seeria, mille arv kõigub 2-10 seansini 10-14-päevaste vaheaegadega.
💗Pärast lipolüütilise kokteili süstimist peab patsient jooma 200-300 ml vett, ööpäevas aga tuleb ära juua vähemalt 2 liitrit vett.
💗2-3 päeva vahetult pärast protseduuri tuleb piirata tugevat füüsilist koormust, seejärel aga vastupidi – tuleb palju liikuda.
💗Järgides mõistlikku dieeti ning õigeid toitumisharjumusi, võib pikendada saavutatud protseduuri tulemuste säilimise aega.
💗Lümfodrenaažne massaaž lipolüüsi seansside vahel (alates 3-st päevast pärast protseduuri) soodustab jääkainete ja toksiinide väljaviimist.
💗Pärast lipolüütikumide süstimiskuuri võib täheldada naha seiskorra paranemist.
Enne protseduuri
💗Mesodissolutsiooni protseduuri eelõhtul ja selle läbiviimise päeval tuleb välistada alkoholi tarvitamine
💗Mitte süüa 2 tundi enne lipolüüsi läbiviimist
💗Juhul, kui patsient tarvitab antikougulante, tuleb konsulteerida perearstiga selles suhtes, kas nende kasutamist võib vahele jätta umbes kaheks nädalaks enne protseduuri. See aitab märkimisväärselt vähendada siniste plekkide verevalumite teket.
Pärast protseduuri
💗Mitte süüa 2 tundi pärast süstimist
💗Tuleb kohe ära juua 200-300 ml vett.
💗3 päeva ei tohi käia saunas, tegeleda spordiga, ei tohi teha massaaži ega teisi aparaatidega tehtavaid protseduure.
💗Ei tohi päevitada 2 nädalat pärast lipolüüsi seanssi.
💗Süstimiskohtades võivad tekkida paari päeva jooksul tursed ja punetus, võib tunda sügelust ja kõrvetust. Sümptomid mööduvad iseenesest 3-4 päeva pärast.
💗Võimalik on hematoomide teke.
💗Mõnikord võib täheldada kehatemperatuuri tõusu kuni 37°-ni.
💗Kahel esimesel päeval võib esineda iiveldust ja söögiisu langust.
Vastunäidustused
💗Rasedus ja rinnaga toitmine
💗Onkoloogilised haigused
💗Allergia lipolüütilise kokteili komponentidele (soja!!)
💗Kalduvus kolloidsete armide tekkele
💗Maksa- ja kõhunäärmehaigused
💗Rasked südame- ja veresoonkonna haigused
💗Kroonilised haigused ägenemisstaadiumis
💗Ägedad põletikulised ja nakkushaigused.